Sokol byl vždy významnou institucí nejen sportovní, ale i kulturní. Důkazem toho je i kulturní program sletu, který je vzhledem k letošnímu stému výročí československé samostatnosti symbolicky pojmenován Kde domov můj.
„Kulturní sokolská činnost je bohatá a stále vznikají nové soubory. Aktivní jsou kromě pěveckých sborů a folklórních souborů i loutková a ochotnická divadla napříč celou republikou. Jsme rádi, že se nám ve spolupráci s organizací ministerstva kultury Nipos-Artama podařilo připravit pestrý program, který ukáže veřejnosti nejen naše soubory, ale i jejich zajímavé hosty,“ říká jednatelka vzdělavatelského odboru České obce sokolské Kateřina Pohlová.
Bude to přehlídka velmi rozmanitá – po dnešním pěveckém vystoupení se můžete těšit na další představení v Národním divadle – tentokrát to bude na Nové scéně, kde ochotnický soubor Podiva z Podivína předvede hru Přes přísný zákaz dotýká se sněhu. Českému a moravskému folklóru bude věnována středa – na piazzettě před Národním divadlem a na Nové scéně se odpoledne a večer vystřídá hned 9 souborů.
Zajímavé výstavy jsou připraveny v Tyršově domě. „Ni zisk, ni slávu!“ Tímto klasickým sokolským heslem Miroslava Tyrše je pojmenována expozice, připravená ve spolupráci s Národním muzeem. V prostorách auly a Mramorového sálu Tyršova domu budou návštěvníkům představeny předměty, pojící se k historii Sokola a všesokolských sletů. Zájemci se mohou těšit také na věci z pozůstalosti Miroslava Tyrše a Jindřicha Fügnera. Výstava sokolských odznaků zase ukáže exponáty ze sbírek bratra Hrbáčka.
Velký zájem je i o komentované prohlídky budovy Národního divadla. Momentálně jsou veškeré termíny již rezervovány, ale zde si ještě můžete rezervovat místo jako náhradník: goo.gl/6t763h.
A organizátoři nezapomněli ani na ty nejmenší sokolíky. Až do čtvrtka můžou přijít do Divadla Kampa každý den na jinou pohádku – představení se konají vždy mezi 14. a 16. hodinou.
V Divadle Kampa se také můžete zítra a pozítří od 18:00 podívat, jak vypadaly slety před desítkami let. „Všesokolské slety objektivem Přemysla Koblice: fotografie ze sletových dní 1932–1948“ je nazvána přednáška Romany Petrunčíkové a Pavly Vrbové z Národního technického muzea, která bude spojena s promítáním unikátních fotografií z všesokolských sletů, které má muzeum uloženy ve svém archivu.