PAMÁTNÝ DEN SOKOLSTVA

Datum 8. října bylo zvoleno za Památný den sokolstva jako připomínka tragických událostí v roce 1941 – tehdy byla výnosem zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek úředně zabaven. Při tzv. „sokolské akci“, v noci ze 7. na 8. října 1941, gestapo zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří „ještě byli na svobodě“. Byli mučeni, věznění, deportováni do koncentračních táborů.  Téměř 93 % vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo.

Česká obec sokolská si tyto události připomíná vždy 8. října na pietním ceremoniálu v Tyršově domě. Památku obětí z řad sokolů pravidelně přicházejí uctít i nejvyšší představitelé státu a zástupci nejdůležitějších společenských, kulturních a sportovních organizací v ČR.