Legendární Bombajský dopis patří do trojice nejdražších filatelistických objektů na světě. Dopis je jedinečný svými známkami – „jednopencemi“ (červenými mauricii), které jako jediné na světě mají široké okraje. Tento dopis odeslal dne 4.1.1850 reverend L. Banks působící na Mauritiu na adresu Biblické společnosti v Bombaji. Celistvosti nese otisky poštovního razítka úřadu Port Luis.Obálka byla objevena roku 1897 panem Ch. Howardem na bombajském bazaru. Již příští rok ho ale šťastný nálezce prodal a od té doby změnil majitele ještě několikrát. V roce 1917 se stal součástí proslulé sbírky A.F. Lichstensteina, kde zůstala až do roku 1968. Tehdy jí zakoupili známí filatelističtí obchodníci bratři Weillové z New Orleansu, kteří ho vlastnili dalších více než 20 let. Poslední prodej proběhl ve Švýcarsku v roce 2016, kdy se stal majitelem této rarity český sběratel, který tento málokdy viděný dopis představí světové veřejnosti na naší pražské výstavě.
Modrý mauricius je patrně nejznámější poštovní známka na světě. Zároveň je i jednou z nejcennějších. Známka modré barvy s nominální hodnotou 2 pence byla vydána spolu se známkou červené barvy (což je právě onen červený mauricius z Bombajského dopisu) s nominální hodnotou 1 penny 20. září 1847 na ostrově Mauricius. Jedná se o vůbec první známky britské koloniální říše vydané mimo vlastní Velkou Británii. Tam byly první známky vydány o sedm let dříve, v roce 1840. Každý z mauriciů byl vydán v počtu pouhých 500 kusů.
Ozdobou výstavy bude skutečný Bombajský dopis, ale nic Vám nebrání pořídit si skvělou památku na něj. Při této příležitosti se zastavte u stánku České pošty, generálního partnera Světové výstavy poštovních známek Praga 2018. Prodejní stánek České pošty během konání výstavy Praga 2018 bude nabízet k prodeji příležitostný poštovní aršík Bombajský dopis. Námět aršíku vychází z motivu známky a je doplněný o motiv historické mapy. Nominální hodnota aršíku je 59 Kč. Tak pořiďte vašemu sletovému aršíku bratříčka!