Jakube, co mohou diváci v Sokolském zpravodaji vidět?
Především nácviky sletových skladeb, pokusíme se představit alespoň jejich některé autory. Ovšem spolkový život sokolů je daleko rozmanitější a pestřejší, a tak bychom se rádi pokusili ho alespoň trochu divákům přiblížit. Napadlo mě, že bychom to mohli dokázat prostřednictvím vícegeneračních rodin se silnou sokolskou tradicí a přítomností. A tak jsme „se našli“ s rodinami Leitnerových a Linhartových z T.J. Sokol Trutnov a i pomocí jejich 10 členů budeme sledovat dění v Sokole až do XVI. všesokolského sletu i v jeho průběhu.
Sokolských témat bude v roce 2018 v České televizi více, kromě dokumentárního filmu a tvého pravodaje bude ČT sport přenášet i některé sletové akce. Čím sokolové ČT oslovují?
Sokol je fenomén, podle mě díky třem skutečnostem. Tradici, síti sokoloven a obětavým cvičitelům. A zejména v roce 100. výročí vzniku Československa je naší morální povinností připomínat, co sokolové své vlasti obětovali a co Sokol byl a je.
Ty se Sokolu věnuješ dlouhodobě, i v sokolském hnutí platíš za nezpochybnitelného experta. Jak jsi se k Sokolu dostal? A co tě na Sokolu zajímá dnes?
K Sokolu jsem se dostal jako malý kluk díky své babičce Božence Bažantové, která byla náčelnicí ve 20. letech v Semilech. I můj děda, syn továrníka v nedaleké Chuchelně byl nadšený sokol. Dnes na tomto spolku obdivuju právě dobrovolné cvičitele. Za žádnou nebo naprosto zanedbatelnou odměnu odvádějí obrovský kus práce pro republiku a zpříjemňují život druhým. Bohužel většina politiků a sportovních činovníků si to vůbec neuvědomuje a nezajímá je to.
Jaký bys rád viděl Sokol řekněme za takových 20 let?
Jako s nezbytnou mírou pokory fungující sebevědomou organizaci, jejíž mladí členové zase budou maximálně hrdi na to, že jsou sokolové. Aby platilo, Byli jsme a budem! A taky geniální slogan dr. Tyrše: Naše věc není pro strany, ale pro národ veškerý.